KYOCERA AVX 0201YD105MAT2A
0201YD105MAT2A
Part No.:
0201YD105MAT2A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
ShinYua0201YD105MAT2A.pdf
Description:
CAP CER 1UF 16V X5R 0201
  • Related Categories
Package/Case:
0201 (0603 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16V
TemperatureCoefficient:
X5R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.016 (0.40mm)