KYOCERA AVX 0603YC271KAT2A
0603YC271KAT2A
Part No.:
0603YC271KAT2A
Datasheet:
ShinYua0603YC271KAT2A.pdf
Description:
CAP CER 270PF 16V X7R 0603
Capacitance:
270 pF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
16V
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
Size/Dimension:
0.063 L x 0.032 W (1.60mm x 0.81mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.035 (0.90mm)