KYOCERA AVX 0603YC272K4T2A
0603YC272K4T2A
Part No.:
0603YC272K4T2A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
0603YC272K4T2A.pdf
Description:
CAP CER SMD
  • Related Categories
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2700 pF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
16V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.063 L x 0.032 W (1.60mm x 0.81mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.035 (0.90mm)