KYOCERA AVX 08055A6R8DAQ2A
08055A6R8DAQ2A
Part No.:
08055A6R8DAQ2A
Datasheet:
ShinYua08055A6R8DAQ2A.pdf
Description:
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0805
Capacitance:
6.8 pF
Tolerance:
±0.5pF
Voltage-Rated:
50V
TemperatureCoefficient:
C0G, NP0
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.01mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.037 (0.94mm)