KYOCERA AVX 08055F104K4T2A
08055F104K4T2A
Part No.:
08055F104K4T2A
Datasheet:
ShinYua08055F104K4T2A.pdf
Description:
CAP CER 0.1UF 50V X8R 0805
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
50V
TemperatureCoefficient:
X8R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
High Temperature
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.01mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.055 (1.40mm)