KYOCERA AVX 08055G104MAT2A
08055G104MAT2A
Part No.:
08055G104MAT2A
Datasheet:
ShinYua08055G104MAT2A.pdf
Description:
CAP CER 0.1UF 50V Y5V 0805
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50V
TemperatureCoefficient:
Y5V (F)
OperatingTemperature:
-30°C ~ 85°C
Applications:
General Purpose
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.01mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.028 (0.71mm)