KYOCERA AVX 0805YA201JAT2A
0805YA201JAT2A
Part No.:
0805YA201JAT2A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Datasheet:
ShinYua0805YA201JAT2A.pdf
Description:
CAP CER 200PF 16V NP0 0805
Capacitance:
200 pF
Tolerance:
±5%
Voltage-Rated:
16V
TemperatureCoefficient:
C0G, NP0
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.01mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.037 (0.94mm)