KYOCERA AVX 0805YC153KAT4A
0805YC153KAT4A
Part No.:
0805YC153KAT4A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Datasheet:
ShinYua0805YC153KAT4A.pdf
Description:
CAP CER 0.015UF 16V X7R 0805
Capacitance:
0.015 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
16V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.01mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.037 (0.94mm)