API Delevan Inc. 1008-562J
1008-562J
Part No.:
1008-562J
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
ShinYua1008-562J.pdf
Description:
FIXED IND 5.6UH 312MA 1.54OHM SM
  • Related Categories
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
1008
ProductStatus:
Active
Type:
Material-Core:
Ferrite
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±5%
CurrentRating(Amps):
312 mA
Current-Saturation(Isat):
Shielding:
Unshielded
DCResistance(DCR):
1.54Ohm Max
Q@Freq:
30 @ 7.9MHz
Frequency-SelfResonant:
44MHz
Ratings:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test:
7.9 MHz
Features:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
Category:
Fixed Inductors
Datasheet:
ShinYua1008-562J.pdf
1. How to order 1008-562J on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 1008-562J price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1008-562J?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1008-562J.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 1008-562J pin diagram, 1008-562J datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1008-153J 1008-100K 1008-120K 1008-150K 1008-180K
Part Number 1008-153J 1008-100K 1008-120K 1008-150K 1008-180K
Manufacturer API Delevan Inc. API Delevan Inc. API Delevan Inc. API Delevan Inc. API Delevan Inc.
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series 1008 1008 1008 1008 1008
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type - - - - -
Material-Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 5.6 µH 5.6 µH 5.6 µH 5.6 µH 5.6 µH
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
CurrentRating(Amps) 312 mA 312 mA 312 mA 312 mA 312 mA
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DCResistance(DCR) 1.54Ohm Max 1.54Ohm Max 1.54Ohm Max 1.54Ohm Max 1.54Ohm Max
Q@Freq 30 @ 7.9MHz 30 @ 7.9MHz 30 @ 7.9MHz 30 @ 7.9MHz 30 @ 7.9MHz
Frequency-SelfResonant 44MHz 44MHz 44MHz 44MHz 44MHz
Ratings - - - - -
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test 7.9 MHz 7.9 MHz 7.9 MHz 7.9 MHz 7.9 MHz