Delta Electronics/Components 1008HC-822EKFS
1008HC-822EKFS
Part No.:
1008HC-822EKFS
Manufacturer:
Delta Electronics/Components
Category:
Fixed Inductors
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
ShinYua1008HC-822EKFS.pdf
Description:
FIXED IND 8.2UH 350MA 1.3OHM SMD
  • Related Categories
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
1008HC
ProductStatus:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material-Core:
Ferrite
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±10%
CurrentRating(Amps):
350 mA
Current-Saturation(Isat):
Shielding:
Unshielded
DCResistance(DCR):
1.3Ohm
Q@Freq:
22 @ 7.96MHz
Frequency-SelfResonant:
36MHz
Ratings:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
InductanceFrequency-Test:
7.96 MHz