American Technical Ceramics 100B120GT500XT1K
100B120GT500XT1K
Part No.:
100B120GT500XT1K
Manufacturer:
American Technical Ceramics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
1111 (2828 Metric)
Datasheet:
ShinYua100B120GT500XT1K.pdf
Description:
CAP CER 12PF 500V P90 1111
  • Related Categories
Package/Case:
1111 (2828 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
Porcelain Superchip® ATC 100B
ProductStatus:
Active
Capacitance:
12 pF
Tolerance:
±2%
Voltage-Rated:
500V
TemperatureCoefficient:
P90
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss, Low ESL
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.110 L x 0.110 W (2.79mm x 2.79mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.102 (2.59mm)