Rubycon 100MXC1000MEFCSN25X30
100MXC1000MEFCSN25X30
Part No.:
100MXC1000MEFCSN25X30
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua100MXC1000MEFCSN25X30.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
MXC
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)