Rubycon 100PK100MEFCT810X16
100PK100MEFCT810X16
Part No.:
100PK100MEFCT810X16
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua100PK100MEFCT810X16.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
PK
ProductStatus:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
380 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
456 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)