Rubycon 100PK10MEFCT15X11
100PK10MEFCT15X11
Part No.:
100PK10MEFCT15X11
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua100PK10MEFCT15X11.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
PK
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
75 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
112.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)