Rubycon 100PX10MEFCTA5X11
100PX10MEFCTA5X11
Part No.:
100PX10MEFCTA5X11
Datasheet:
ShinYua100PX10MEFCTA5X11.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
PX
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
60 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
90 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)