Rubycon 100USC2200MEFCSN30X30
100USC2200MEFCSN30X30
Part No.:
100USC2200MEFCSN30X30
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua100USC2200MEFCSN30X30.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
USC
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
3.12 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.588 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)