Rubycon 100USC3300MEFCSN30X35
100USC3300MEFCSN30X35
Part No.:
100USC3300MEFCSN30X35
Datasheet:
ShinYua100USC3300MEFCSN30X35.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP
Series:
USC
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.06 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.669 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)