Rubycon 100USC820MEFC20X30
100USC820MEFC20X30
Part No.:
100USC820MEFC20X30
Datasheet:
ShinYua100USC820MEFC20X30.pdf
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 100V SNAP
Series:
USC
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.86 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.139 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.787 Dia (20.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)