NTE Electronics, Inc 100WA010
100WA010
Part No.:
100WA010
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Category:
Adjustable Power Resistor
Package:
Datasheet:
ShinYua100WA010.pdf
Description:
ADJ PWR RES 10 OHM 100W CHAS MT
Packaging:
Bag
Active
Resistance:
10 Ohms
Power(Watts):
100 W
Tolerance:
±10%
AdjustmentType:
Diameter:
0.750 OD, 0.500 ID (19.05mm x 12.70mm)
Length:
6.500 (165.10mm)