Rubycon 100YXG120MEFC10X28
100YXG120MEFC10X28
Part No.:
100YXG120MEFC10X28
Datasheet:
ShinYua100YXG120MEFC10X28.pdf
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
331.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
150 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
1.181 (30.00mm)