Rubycon 100YXG56MEFC8X20
100YXG56MEFC8X20
Part No.:
100YXG56MEFC8X20
Datasheet:
ShinYua100YXG56MEFC8X20.pdf
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 100V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
4000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
181 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
362 mA @ 100 kHz
Impedance:
330 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)