Rubycon 100YXG82MEFCT810X20
100YXG82MEFCT810X20
Part No.:
100YXG82MEFCT810X20
Datasheet:
ShinYua100YXG82MEFCT810X20.pdf
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 100V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
82 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
233 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
466 mA @ 100 kHz
Impedance:
210 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)