Rubycon 100YXH100MEFCT810X23
100YXH100MEFCT810X23
Part No.:
100YXH100MEFCT810X23
Datasheet:
ShinYua100YXH100MEFCT810X23.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
YXH
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
297.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
595 mA @ 100 kHz
Impedance:
160 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)