Rubycon 100YXH39MEFC8X16
100YXH39MEFC8X16
Part No.:
100YXH39MEFC8X16
Datasheet:
ShinYua100YXH39MEFC8X16.pdf
Description:
CAP ALUM 39UF 20% 100V RADIAL TH
Packaging:
Bulk
Series:
YXH
Capacitance:
39 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
167.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
335 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)