Rubycon 100YXJ1MTA5X11
100YXJ1MTA5X11
Part No.:
100YXJ1MTA5X11
Datasheet:
ShinYua100YXJ1MTA5X11.pdf
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
YXJ
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
7 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
20 mA @ 100 kHz
Impedance:
4.5 Ohms
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)