Rubycon 100ZL56MEFC8X20
100ZL56MEFC8X20
Part No.:
100ZL56MEFC8X20
Datasheet:
ShinYua100ZL56MEFC8X20.pdf
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 100V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
ZL
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
226 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
565 mA @ 100 kHz
Impedance:
190 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)