Rubycon 100ZLH1000MEFCGC18X40
100ZLH1000MEFCGC18X40
Part No.:
100ZLH1000MEFCGC18X40
Datasheet:
ShinYua100ZLH1000MEFCGC18X40.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
ZLH
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)