Rubycon 100ZLH120MEFCT810X23
100ZLH120MEFCT810X23
Part No.:
100ZLH120MEFCT810X23
Datasheet:
ShinYua100ZLH120MEFCT810X23.pdf
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
ZLH
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
585 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.17 A @ 100 kHz
Impedance:
110 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)