Rubycon 100ZLH47MEFCT78X16
100ZLH47MEFCT78X16
Part No.:
100ZLH47MEFCT78X16
Datasheet:
ShinYua100ZLH47MEFCT78X16.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
ZLH
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
292.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
585 mA @ 100 kHz
Impedance:
250 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)