Rubycon 100ZLJ390M16X25
100ZLJ390M16X25
Part No.:
100ZLJ390M16X25
Datasheet:
ShinYua100ZLJ390M16X25.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
ZLJ
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.337 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.43 A @ 100 kHz
Impedance:
38 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)