Rubycon 100ZLJ390M18X20
100ZLJ390M18X20
Part No.:
100ZLJ390M18X20
Datasheet:
ShinYua100ZLJ390M18X20.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
ZLJ
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
9000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.249 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.27 A @ 100 kHz
Impedance:
45 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)