Cornell Dubilier / Illinois Capacitor 106MKP275KJ
106MKP275KJ
Part No.:
106MKP275KJ
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYua106MKP275KJ.pdf
Description:
CAP FILM 10UF 10% 310VAC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
MKP
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
310V
VoltageRating-DC:
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 110°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.634 L x 1.083 W (41.50mm x 27.50mm)
Height-Seated(Max):
1.626 (41.30mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.476 (37.50mm)