Visual Communications Company - VCC 1091MX7-12V
1091MX7-12V
Part No.:
1091MX7-12V
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
ShinYua1091MX7-12V.pdf
Description:
LED IND LIGHT YLW 12V SNAP FIT
Packaging:
Bag
Series:
1091M
ProductStatus:
Obsolete
Type:
LED
LampColor:
Yellow
LensColor:
Yellow
LensTransparency:
Ratings:
AC
Voltage:
12V
Current:
PanelCutoutShape:
Round
PanelCutoutDimensions:
0.50 (12.70mm)
LensSize:
LensStyle:
Round with Domed Top
MillicandelaRating:
Wavelength-Peak:
ViewingAngle:
TerminationStyle:
Wire Leads - 4.6 (116.84mm)