Visual Communications Company - VCC 1092QA5-12V
1092QA5-12V
Part No.:
1092QA5-12V
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
ShinYua1092QA5-12V.pdf
Description:
LED PMI, GREEN, HI-DOME, 12V, 3/
Packaging:
Bulk
Series:
1092Q
ProductStatus:
Active
Type:
LED
LampColor:
Green
LensColor:
Green
LensTransparency:
Diffused
Ratings:
DC
Voltage:
12V
Current:
25mA
PanelCutoutShape:
Round
PanelCutoutDimensions:
0.50 (12.70mm)
LensSize:
LensStyle:
Round with Domed Top
MillicandelaRating:
12000mcd
Wavelength-Peak:
ViewingAngle:
TerminationStyle:
Quick Connect - 0.187 (4.7mm)