Sanyo Denki America Inc. 109E1724F501
109E1724F501
Part No.:
109E1724F501
Manufacturer:
Sanyo Denki America Inc.
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
ShinYua109E1724F501.pdf
Description:
DC AXIAL FAN 172X51MM TACH
Packaging:
Box
Series:
San Ace 172
ProductStatus:
Active
Voltage-Rated:
24VDC
Size/Dimension:
Round - 172mm Dia
Width:
51.00mm
AirFlow:
180.0 CFM (5.04m³/min)
StaticPressure:
0.382 in H2O (95.1 Pa)
BearingType:
Ball
FanType:
Tubeaxial
Features:
Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach)
Noise:
42.0dB(A)
Power(Watts):
8.4 W
RPM:
2500 RPM
Termination:
3 Wire Leads
IngressProtection:
OperatingTemperature:
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)