Rubycon 10ML33MEFC4X7
10ML33MEFC4X7
Part No.:
10ML33MEFC4X7
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua10ML33MEFC4X7.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
ML
ProductStatus:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
43 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.059 (1.50mm)
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.335 (8.50mm)