Rubycon 10MS533MEFCT55X5
10MS533MEFCT55X5
Part No.:
10MS533MEFCT55X5
Datasheet:
ShinYua10MS533MEFCT55X5.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
45 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.256 (6.50mm)