Rubycon 10MS733MEFC4X7
10MS733MEFC4X7
Part No.:
10MS733MEFC4X7
Datasheet:
ShinYua10MS733MEFC4X7.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
46 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.059 (1.50mm)
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)