Rubycon 10PK2200MEFC10X16
10PK2200MEFC10X16
Part No.:
10PK2200MEFC10X16
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua10PK2200MEFC10X16.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
PK
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.09 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.2535 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)