Rubycon 10RX301000M10X20
10RX301000M10X20
Part No.:
10RX301000M10X20
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua10RX301000M10X20.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
RX30
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 130°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 130°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
750 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
960 mA @ 100 kHz
Impedance:
73 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.846 (21.50mm)