Essentra Components 10SCM008008
10SCM008008
Part No.:
10SCM008008
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Washers - Bushing, Shoulder
Package:
Datasheet:
10SCM008008.pdf
Description:
SHOULDER WASHER 8.1MM ID 14.2MM
Packaging:
Bulk
Series:
MicroPlastics, SC
ProductStatus:
Active
Thread/Screw/HoleSize:
Diameter-Inside:
0.319 (8.10mm)
Diameter-Outside:
Diameter-Shoulder:
Thickness-Overall:
0.098 (2.50mm)
Length-BelowHead:
0.315 (8.00mm)