Rubycon 10YXF2200MEFCGC16X16
10YXF2200MEFCGC16X16
Part No.:
10YXF2200MEFCGC16X16
Datasheet:
ShinYua10YXF2200MEFCGC16X16.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)