Rubycon 10YXF4700MEFC16X25
10YXF4700MEFC16X25
Part No.:
10YXF4700MEFC16X25
Datasheet:
ShinYua10YXF4700MEFC16X25.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.48 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.85 A @ 100 kHz
Impedance:
34 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)