Rubycon 10ZL1200MEFCT810X20
10ZL1200MEFCT810X20
Part No.:
10ZL1200MEFCT810X20
Datasheet:
ShinYua10ZL1200MEFCT810X20.pdf
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
ZL
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
4000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.092 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.82 A @ 100 kHz
Impedance:
23 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)