Rubycon 10ZL3900MEFC16X20
10ZL3900MEFC16X20
Part No.:
10ZL3900MEFC16X20
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua10ZL3900MEFC16X20.pdf
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
ZL
ProductStatus:
Active
Capacitance:
3900 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
2.198 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.14 A @ 100 kHz
Impedance:
18 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)