Rubycon 10ZL56MEFCT55X7
10ZL56MEFCT55X7
Part No.:
10ZL56MEFCT55X7
Datasheet:
ShinYua10ZL56MEFCT55X7.pdf
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
84 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
210 mA @ 100 kHz
Impedance:
440 mOhms
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.335 (8.50mm)