Rubycon 10ZLG1500MEFC10X23
10ZLG1500MEFC10X23
Part No.:
10ZLG1500MEFC10X23
Datasheet:
ShinYua10ZLG1500MEFC10X23.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
4000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.416 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.36 A @ 100 kHz
Impedance:
13 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)