Rubycon 10ZLH1200MEFC8X20
10ZLH1200MEFC8X20
Part No.:
10ZLH1200MEFC8X20
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua10ZLH1200MEFC8X20.pdf
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
ZLH
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)