KYOCERA AVX 12066D106MAT2X
12066D106MAT2X
Part No.:
12066D106MAT2X
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ShinYua12066D106MAT2X.pdf
Description:
CAP CER 10UF 6.3V X5R 1206
  • Related Categories
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3V
TemperatureCoefficient:
X5R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.070 (1.78mm)