KYOCERA AVX 1206AC101KAT1A
1206AC101KAT1A
Part No.:
1206AC101KAT1A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Datasheet:
ShinYua1206AC101KAT1A.pdf
Description:
CAP CER 100PF 1KV X7R 1206
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
1000V (1kV)
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Size/Dimension:
0.130 L x 0.063 W (3.30mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.071 (1.80mm)